DŁAWIKI DO KOMPENSACJI MOCY BIERNEJ OLEJOWE

Dławiki kompensacyjne służą do kompensacji prądów o charakterze pojemnościowym np. w długich liniach kablowych stosowanych m.in. w farmach wiatrowych czy linie kolejowe. Dławiki kompensacyjne włącza się trójfazowo do sieci.

Dławik może być wyposażony w przełącznik zaczepów podobciążeniowy lub bezobciążenia umożliwiający dostosowanie paramterów pracy urządzenia do wartości prądu kompensacyjnego.

Ponadto może być wyposażone w dodatkowe uzwojenia do zasilania potrzeb własnych stacji, rozdzielni itp., a także dodatkowa funkcję  do kompensacji prądu zwarciowego jako transformator uziemiający.

W rezultacie połączenie funkcji dławika i transformatora potrzeb własnych pozwala na zainstalowanie go w stacjach. Przykładowo w miejsce transformatora potrzeb własnych, bez konieczności rozbudowy stacji. Również koncepcja połączenia funkcji dławika regulowanego, transformatora potrzeb własnych oraz transformatora uziemiającego umożliwia efektywniejsze zarządzanie stacjami w których przewidywany jest punkt uziemiający sieci średniego napięcia.

Dławik do kompensacji mocy biernej wykonywane są w dwóch wariantach. Zarówno w wersji hermetycznej (bez konserwatora) i z konserwatorem.

Zastosowanie

Zakres produkcji

Moc znamionowa – 150 kVAr do 4 MVAr
Moc potrzeb własnych – zgodnie z wymaganiami Klienta
Napięcie znamionowe – do 36 kV
Chłodzenie – ONAN, KNAN
Klasa izolacji – zgodnie z N-EN 60085

Warunki pracy

Maks. wysokość pracy -1000 m.n.p.m.
Zakres temp. otoczenia – -25 do 40°C
Częstotliwość znamionowa – 50 lub 60 Hz

Budowa

Rdzeń – blacha transformatorowa zimnowalcowana w izolacji nieorganicznej
Uzwojenia – miedziane
Kadź -hermetyczna(bez konserwatora) lub z konserwatorem,  wykonana z blachy stalowej malowanej proszkowo lub ocynkowanej ogniowo, wyposażona w podwozie z kołami umożliwiającymi dostosowanie ich położenia do kierunku jazdy. Możliwe wykonanie również w kadzi radiatorowej

Osprzęt standardowy

Przełącznika zaczepów off-load, on-load
Przepusty GN porcelanowe   zgodne z DIN 42531 lub EN 50180:2010
Przepusty DN porcelanowe zgodne z DIN 42530 lub EN 50386:2010
Olejowskaz
Tabliczka znamionowa
Zaciski uziemiające na podwoziu
Ucha do podnoszenia
Ucha transportowe
Podwozie z kółkami przestawianymi na wzdłużny i poprzeczny kierunek jazdy
Kieszeń termometru
Wlew oleju do kadzi
Zawór spustowy zgodny z EN 50216-4 lub DIN 42551
Kolor wykończenia RAL 7033

Osprzęt dodatkowy

Zabezpieczenie DGPT2 lub DMCR2
Ograniczniki przepięć
Termometr wskazowy
Podkładki antywibracyjne
Skrzynka kablowa
Akcesoria w wykonaniu z konserwatorem: Przekaźnik Buchholza, wskaźnik poziomu oleju na konserwatorze, odwilżacz, korek spustowy
Przepusty konektorowe
Potrzeby własne do 250kVA

Powyżej przedstawiono przykładowe wykonanie transformatora. Jednostki o innych parametrach wykonujemy po indywidualnych uzgodnieniach z klientem.Wykonanie, badania i tolerancje według normy PN EN 60076-1, PN EN 60076-6.