TRANSFORMATORY UZIEMIAJĄCE SUCHE

Zastosowanie

Transformator uziemiający  stosowany jest do uzyskania sztucznego punktu zerowego w sieciach uziemianych przez rezystor lub skompensowanych. Transformatory uziemiające suche to transformatory trójfazowe i w czasie pracy bez zwarcia doziemnego dodatkowo służą do zasilania potrzeb własnych stacji.

Niewątpliwie charakterystyczną grupą połączeń dla transformatora uziemiającego jest ZNyn11 co w przypadku awarii (doziemienia) umożliwia rozłożenie prądu zwarcia na wszystkie fazy redukując jego wartość w uszkodzonej linii. Uzwojenie wtórne może trwale pracować w warunkach znamionowych nawet jeśli uzwojenie pierwotne obciążone jest prądem kompensacyjnym.

W przypadku sieci uziemionych przez rezystor punkt zerowy tych urządzeń jest połączony z uziemionym rezystorem służącym do wymuszania składowej czynnej. W sieciach skompensowanych z reguły łączy się go z dławikiem gaszącym, który ma za zadanie wprowadzenie do układu odpowiedniej reaktancji w celu zgaszenia łuku i kompensacji prądów ziemnozwarciowych. Ponadto konstrukcja transformatorów uziemiających żywicznych umożliwia zastosowanie ich w trudnych warunkach pracy i w miejscach wymagających podwyższonych standardów bezpieczeństwa

Zakres produkcji

Moc znamionowa – 150 kVA do 4 MVA
Napięcie znamionowe – do 36 kV
Prąd kompensacyjny – 15A do 300A
Grupa połączeń – ZNyn11
Chłodzenie – AN
Klasa izolacji – F lub H
Częstotliwość znamionowa – 50 lub 60Hz

Warunki pracy

Maks. wysokość pracy -1000 m.n.p.m.
Zakres temp. otoczenia – -25 do 40°C
Częstotliwość znamionowa – 50 Hz

Budowa

Rdzeń – blacha transformatorowa zimnowalcowana w izolacji nieorganicznej
Uzwojenia – miedziane lub aluminiowe, w technologii próżniowej lub rowingowej z wykorzystaniem włókna szklanego
Obudowa -standard IP 00 lub na życzenie klienta obudowa metalowa o określonym stopniu ochrony IP (np. IP20, IP21,IP23,IP31,IP33,IP54 itp.)
Czujniki – sondy PT100 lub PTC wraz z zabezpieczeniem

Osprzęt standardowy

Czujniki PT100
Zaciski GN na cewkach
Zaciski DN – płaskie szynowe
Tabliczka znamionowa
Podwozie z kółkami
Ucha do podnoszenia
Zaciski uziemiające na podwoziu

Osprzęt dodatkowy

Podkładki antywibracyjne
Ograniczniki przepięć
Obudowa
Wentylatory
Przepusty konektorowe
Potrzeby własne do mocy 315kVA

Powyżej przedstawiono przykładowe wykonanie transformatora. Jednostki o innych parametrach wykonujemy po indywidualnych uzgodnieniach z klientem.Wykonanie, badania i tolerancje według normy PN EN 60076-1, PN EN 60076-11, PN EN 60076-6.