TRANSFORMATORY DLA GÓRNICTWA DO OBUDÓW OGNIOSZCZELNYCH

Zastosowanie

Transformator górniczy przeznaczony jest do pracy w ognioszczelnych, masywnych obudowach, często jeżdżących na dużych maszynach górniczych. Obudowy tych transformatorów muszą spełniać wymagania górnicze dotyczące ognioszczelności i bardzo ograniczonych wymiarów.  W związku z tym transformatory są niskie i przystosowane do trudnych warunków pracy.

Transformatory górnicze są transformatorami trójfazowymi o chłodzeniu naturalnym AN, z uzwojeniami miedzianymi, posiadają układy izolacyjne wykonane z materiałów trudnopalnych i samogasnących w klasie izolacji (H) 180°C. Jednocześnie zastosowane materiały nie wydzielają w wysokich temperaturach żadnych toksycznych gazów.

Regulacja napięciowa odbywa się w stanie beznapięciowym na odczepach cewek uzwojenia GN  zazwyczaj w zakresie ±5% i może być wyprowadzona na tablicy pod demontowaną pokrywą. Na życzenie klienta możliwa jest zmiana regulacji przekładni w zależności od wymagań.

Technologia sucha żywiczna rowingowa to preferowana metoda produkcji omawianych transformatorów. A uzwojenia GN mają  izolację żywiczną (epoksydową).

Zakres produkcji

Moc znamionowa – 25 kVA do 3 MVA
Napięcie znamionowe – do 12 kV,
Klasa izolacji – H,
Chłodzenie  – AN,

Warunki pracy

Maks. wysokość pracy -1000 m.n.p.m.
Zakres temp. otoczenia – -25 do 40°C
Częstotliwość znamionowa – 50 Hz lub 60 Hz

Budowa

Rdzeń – blacha transformatorowa zimnowalcowana w izolacji nieorganicznej
Uzwojenia – miedziane

Osprzęt standardowy

Czujniki PT100
Zaciski GN i DN wyprowadzone kablami na bok transformatora
Odczepy regulacyjne wyprowadzone kablami na bok transformatora
Tabliczka znamionowa
Ucha do podnoszenia
Zaciski uziemiające na podwoziu

Wyposażenie opcjonalne

Odczepy regulacyjne wyprowadzone na tablicę pod demontowalną pokrywą

Powyżej przedstawiono przykładowe wykonanie transformatora. Jednostki o innych parametrach wykonujemy po indywidualnych uzgodnieniach z klientem.Wykonanie, badania i tolerancje według normy PN EN 60076-1, PN EN 60076-11.